Deprem kapıda ama önlem yok
AKUT'un yapmış olduğu araştırma, Türk halkının deprem gerçeğine karşı duyarsızlığını ortaya koydu. Araştırmaya göre Türk insanını yüzde 63'ü depremden korkuyor fakat yüzde 55'i depreme karşı hiçbir önlem almadığını söylüyor. Bulundukları ilçelerdeki deprem toplanma alanlarının nerede olduğu bilmeyenlerin oranı ise yüzde 80'e yakın. Olası bir deprem esnasında ne yapacaklarını bilmediğini söyleyen halkın büyük bir kısmının, afet durumunda yanlarına alabilecekleri bir ilkyardım çantasının da olmadığı bilgisine ulaşıldı. Maddi detayları da ortaya koyan araştırmaya göre düşük gelir grubundaki insanlar, yüksek gelir grubundaki insanlara göre deprem ihtimalinden daha çok korkuyor.
BİREYSEL BİLİNÇLENMEYE İHTİYAÇ VAR
Başta deprem ve diğer doğal afetler olmak üzere, tüm arama-kurtarma faaliyetleriyle ilgili toplumsal bilinç ve farkındalık düzeyini yükseltmeyi, her zaman için arama kurtarma çalışmalarının kendisi kadar önemsediklerini belirten AKUT Başkanı Recep Şalcı ise araştırma sonuçlarının Türk halkının deprem gerçeğine karşı hazırlıksızlığını ortaya koyduğunu söyledi. Şalcı, “Hiçbir zaman amacımız acıları hatırlatmak değil; daha fazla önlem alınması için farkındalık yaratmak. Bireysel bilinçlenmeye çok daha fazla ihtiyacımız var. Aslında yapacağımız şeyler çok zor değil. Binalarımızı sağlam yapacağız, sağlam olmayanları güçlendireceğiz ama bunları da yapan yok” dedi. ANIL BODUÇ
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.