İBB Meclisinde hangi partiler yer aldı? İBB Meclisi üye dağılımı nasıl oldu 31 Mart 2024?
![](https://cdn.gazetedamga.com.tr/author/1135_s.jpg)
31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilen mahalli idari seçimleri sona erdi. Sandıkların tamamının açılması ve YSK’nın kesin olmayan seçim sonuçlarını açıklamasıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İBB Meclisinde de tablo netleşti. Ekrem İmamoğlu yeniden İBB Başkanı seçilirken, belediye meclisinde de çoğunluk el değiştirdi. 2019 seçimleri sonrasında İBB Meclisi’nde oluşan Cumhur İttifakı ağırlığı 2024 seçimlerinde kayboldu. İBB Meclisinde çoğunluktaki parti CHP oldu. Peki İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde koltuk dağılımı nasıl oldu, hangi parti kaç üyelik kazandı, hangi partiler İBB Meclisinde yer buldu? İşte yanıtı…
Murat Ongun, kişisel X hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde 31 Mart yerel seçimleri sonrasında oluşan dağılımı açıkladı. Buna göre, CHP 184, AK Parti 130, MHP ise 2 üye ile İBB’de temsil edilecek. Üç partili bir meclis oluştuğu görülürken, CHP’nin 2019 seçimlerinde elde edemediği üstünlüğü 31 Mart yerel seçimlerinde ele geçirdiği görüldü.
Murat Ongun’un paylaşımında şu ifadeler yer aldı:
“31 Mart 2024 yerel seçimleri sonuçlarına göre İBB Meclisi üye sayısı şöyle şekillenmiştir:
CHP: 184
AKP: 130
MHP: 2
İstanbul’a hayırlı olsun.”
31 Mart 2024 yerel seçimleri sonuçlarına göre İBB Meclisi üye sayısı şöyle şekillenmiştir:
— Murat Ongun (@Mrt_Ongun) April 1, 2024
CHP: 184
AKP: 130
MHP: 2
İstanbul’a hayırlı olsun.
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.